Celem ćwiczenia jest porównanie cech sieci wygenerowanych przy użyciu popularnych modeli generatywnych (sieć losowa, sieć małych światów, sieć bezskalowa) w narzędziu SocNetV.
1. Pobierz program SocNetV ze strony http://socnetv.org
2. Zapoznaj się z podstawowym interfejsem programu
F6
)
3. Załaduj zbiór reprezentujący związki między rodzinami w średniowiecznej Florencji i zapoznaj się z jego opisem (klawisz F7
lub Network → Create From Known Data Sets → Padgett: Florentine Families
4. Załaduj zbiór reprezentujący związki handlowe między krajami (Wasserman and Faust : Countries Trade).
5. Porównaj ze sobą topologie sieci losowych wygenerowanych przy użyciu poniższych modeli, dla każdego modelu odnotuj: średnią odległość m/y wierzchołkami, średnicę sieci oraz gęstość:
6. Utwórz nową sieć na podstawie zbioru stron www. Rozpocznij od strony https://theflatearthsociety.org/hom i ściągnij 100 powiązanych stron. Następnie, przeprowadź analizę i postaraj się zidentyfikować najbardziej prominentne strony rozpowszechniające informację o tym, że Ziemia w rzeczywistości jest płaska.
7. Zadanie samodzielne: wybierz dowolną stronę, która może wzbudzać silne emocje i kontrowersje (może to być ekstremistyczna strona polityczna, strona promująca teorię spiskową, strona poświęcona poglądowi pseudonaukowemu, itp.). Postaraj się stworzyć sieć społecznościową zawierającą „ekosystem internetowy” wokół wybranej przez Ciebie strony, ściągnij 100-200 powiązanych stron, dobierając eksperymentalnie parametry liczby śledzonych linków z jednej strony, wzorców wykluczenia, itp. Spróbuj przeanalizować utworzoną przez siebie stronę i znaleźć najważniejsze źródła informacji dla wybranej przez siebie strony.